Nuoret, kansanmusiiki – Youth, folk music

  1. sija Ellinoora Mäkelä
  2. sija Emma-Lina Laaksonen

jaettu 3. sija Anni Reiva & Katariina Harjulehto

 

Nuoret, taidemusiikki – Youth, art music

  1. sija Kaarlo Puska
  2. sija Ilona Hauru – erikoismaininta monipuolisesta soittotekniikan toteutuksesta nykymusiikissa

Jaettu 3. sija Sanni Rusama & Elizabete Pliene

Erityismaininnat:

Elsa Roesler, hienosta Hannu Syrjälahden sävellyksen tulkinnasta

Oona Koivumäki, Sibeliuksen Harpselarenin kauniista tulkinnasta

Roosa-Amanda Veijonen, huikeasta teknisesta taituruudesta Rondo-kappaleessa

 

Nuoret, muu musiikki – Youth, other genres

  1. sija Venla Pönni

Erityismaininnat:

Tia-Maria Tervahartiala, omasta hienosta sävellyksestä “Aallokko”

Dorin Junno, omasta hienosta sävellyksestä “Viimeinen pisara”

Isla Aalo, anime-teeman hienosta kokonaisvaltaisesta toteutuksesta

 

Avoin, kansanmusiikki – Open category, folk music

  1. sija Laura Laakso, erityismaininta Martti Pokelan perintöä jatkavasta työstä
  2. sija Koivusalo Loviisa
  3. Olga Kolari, erityismaininta Keski-Suomen kanteleen monipuolisesta käytöstä ja perinteen ylläpitämisestä

 

Avoin, muu musiikki – Open category, other genres

  1. Rie Kuramasu
  2. Siiri Seppälä
  3. Riikka Suihkonen

 

Avoin sarja, taidemusiikki

  1. Saana Mäenpää
  2. Silja Salmela
  3. Milla Kesäniemi, Syrjälahti-palkinto parhaasta Hannu Syrjälahden sävellyksen esityksestä

Erityismaininnat:

Beata Helenius, Pokela-palkinto parhaasta Martti Pokelan sävellyksen esityksestä

Veera Nurmela, erityismaininta rohkeasta, musikaalisesta ja mukaansatempaavasta soitosta

 

Ammattilaiset, muu musiikki – Professional, other genres

  1. Makiko Oba

 

Ammattilaiset kansanmusiikki – Professionals, folk music

  1. Senni Heiskanen

 

Ammattilaiset, taidemusiikki – Professionals, art music

  1. Liga Grike
  2. Makiko Oba
  3. Iida-Maria Kuronen

Erityismaininnat:

Laura Linkola, tyylinmukaisesta fraseerauksesta Bach-esityksessä

Veera Luomi, monipuolisesta ohjelmistosta

Suvi Eevi Karhu, helmeilevästä soinnista

Sakiko Ishii, eläytyvästä tulkinnasta ja rohkeasta imrovisaatiosta

Zipora Ogola, linjakkaasta soitosta

Matilda Bergman, hallitusta kokonaisuudesta

 

Suurkiitos kaikille soittajille, sekä yhteistyökumppaneillemme, aakkosjärjestyksessä: Aarnikello, Haapavesi Folk Music Festival, Inkoon musiikki, Kalevala Koru, Kanteleensoiton opettajat ry, Kardemimmit, Lovikka Ky, Melodia Soitin, Musiikin edistämissäätiö, Risako, Samas-koru, Sibelius-Akatemian tukisäätiön Martti Pokela -rahasto, Turun kaupunki ja Turun konservatorio

 


Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kantele/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309

Notice: ob_end_flush(): failed to send buffer of zlib output compression (1) in /home/kantele/public_html/wp-includes/functions.php on line 5309